SMAKI JESIENI – Grzyby leśne, czyli borowiki vs kurki

SMAKI JESIENI – Grzyby leśne, czyli borowiki vs kurki

#Smaki Jesieni

#2 Grzyby leśne,czyli borowiki vs kurki

Kalendarzowa jesień zaczęła się 23 września, a więc ruszył pełną parą sezon na grzyby leśne. Samotnie i grupami przemierzamy lasy zbierając te skarby. Grzyby charakteryzują się wyjątkowym smakiem oraz zapachem, ale cechuje je również spora zawartość błonnika, białka i składników mineralnych, głównie potasu, a w mniejszych ilościach sodu, magnezu, żelaza. Trzeba zaznaczyć również, że grzyby są dobrym źródłem witamin z grupy B oraz witaminy D.  Świeże grzyby są niskokaloryczne, ponieważ zawierają duże ilości wody, dodatkowo są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga układ trawienny. Z faktu, że grzyby zawierają sporo białka często są nazywane ,,mięsem lasu”. Białko pochodzące z grzybów jest przyswajalne w około 90%, a ilość aminokwasów, czyli substancji, które budują białka jest w nich znacznie większa niż w niektórych warzywach np. w marchwi czy kalafiorze. Badania wykazały także, że niektóre gatunki grzybów leśnych – borowik szlachetny, koźlarz czerwony zawierają więcej białka niż gatunki uprawne takie jak boczniak i pieczarka. Chityna zawarta w grzybach ma działanie zbliżone do błonnika pokarmowego, daje uczucie sytości i przez to zmniejsza apetyt. Jej dodatkową funkcją jest również to, że podobnie jak błonnik pochłania nadmiar tłuszczu z przewodu pokarmowego. Z racji, iż grzyby są niskokaloryczne podawanie ich w odpowiedniej formie, czyli bez dodatku tłuszczu w postaci śmietany czy w postaci smażonej, jest zalecane osobom redukującym masę ciała. Aby grzyby były lżej strawne poleca się blanszowanie i gotowanie ich.

Kiedy mówimy o zaletach grzybów trzeba wspomnieć o ich właściwościach przeciwnowotworowych, mają one możliwość hamowania tworzenia komórek nowotworowych. Od pewnego czasu grzyby są uznawane za żywność funkcjonalną, to znaczy, że w sposób pozytywny wpływają na ludzkie zdrowie, te właściwości są wykorzystywane przy tworzeniu kosmetyków i w farmakologii.

Po jesiennych zbiorach grzyby są przechowywane w różny sposób, aby mogły nam służyć cały rok. Stosuje się przeróżne techniki m.in. suszenie, konserwowanie w zalewach, czy mrożenie. W Polsce jednymi z najpopularniejszych grzybów leśnych są borowik szlachetny i brunatny, maślak zwyczajny, pieprznik jadalny, czyli kurka, opieńka miodowa, gąska zielona oraz mleczaj rydz.

Grzyby mają bardzo wiele zalet, ale posiadają również wady, przygotowane na tłuszczu są ciężkostrawne i zalegają długo w żołądku. Niektóre z grzybów mogą obciążać układ pokarmowy nawet do 3 dni i powodować zaparcia i nieżyty. Z tego powodu nie powinno się ich podawać dzieciom  (szczególnie poniżej 7 roku życia), osobom starszym i chorym ciepiącym na problemy gastryczne.

PAMIĘTAJ! Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest jadalny- nie jedz go!

 

 100 g produktu: Borowiki (prawdziwki) Kurki Pieczarka uprawna
Energia 34 kcal 32 kcal 17 kcal
Białka 5,39 g 1,5 g 2,7 g
Tłuszcze 0,4 g 0 g 0,4 g
Węglowodany 2,72 g 6,9 g 2,6 g
Błonnik 2,3 g 3,8 g 2 g
Sód 6 mg 9 mg 6 mg
Potas 289 mg 506 mg 289 mg
Wapń 11 mg 15 mg 11 mg
Fosfor 165 mg 57 mg 165 mg
Magnez 12 mg 13  mg 12 mg
Żelazo 0,9 mg 3,5 mg 0,9 mg
Witamina D 1,94µg 2,18µg 1,94 µg
Beta-karoten 10µg 0µg 10 µg
Foliany 30µg 0µg 30 µg

 

Literatura:

1) Siwulski M., Sobieralski K., Sas-Golak I., Wartość odżywcza i prozdrowotna grzybów, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2014, 1(92),16-28

2) dietetycy.org.pl

3) Golianek A., Mazurkiewicz-Zapałowicz K., Grzyby w diecie człowieka – wartość odżywcza i prozdrowotna, „Kosmos. Problemy nauk biologicznych” 2016, t. 65, nr 4.

4) Program – dietetykpro.pl

5) www.bieszczadzka24.pl ,,Grzyby „leśne mięso” jako żywność funkcjonalna”, Dostęp: 28.09.19 godz. 20:45